domy murowane

Murowany dom – za i przeciw

W Polsce najczęściej stawia się domy murowane. To znaczy może inaczej – w dużej większości przypadków domy w naszym kraju to domy murowane, które stawiali jeszcze nasi dziadkowie i które przechodzą z pokolenia na pokolenie. A jak buduje się teraz? Czy prym w dalszym ciągu wiodą domy murowane, czy tez przechodzimy na konstrukcje szkieletowe? No cóż, jest wiele opinii, i tyle samo zwolenników domów murowanych co ich przeciwników.

Co przemawia za tradycyjnym modelem domu czyli domem murowanym? Z pewnością większa trwałość takiego budynku, większa odporność na ogień, łatwiejszy dostęp do materiałów budowlanych ponieważ znajdziemy je w każdej hurtowni czy składzie. Domy murowane są również cieplejsze, ponieważ nagrzane mury dłużej trzymają ciepło.

domy murowaneA co natomiast przemawia za tym, żeby jednak odstąpić od murowania na rzecz szkieletu chociażby drewnianego? Przede wszystkim domów murowanych nie poleca się tym, którzy chcą się szybko wprowadzić do swojego nowego lokum. Bowiem czas budowy takiego domu murowanego wynosi co najmniej od 6 do 12 miesięcy. Minusem jest także to, że niektórych prac budowlanych związanych z takim stawianiem domów nie można wykonywać jeśli temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. A wiadomo jak to u nas bywa z pogodą.

Kolejnym minusem, który szczególnie odbije się na naszej kieszeni jest to, że ewentualne przeróbki domów murowanych są bardzo pracochłonne i kosztowne. Mało tego, w zasadzie na czas tych prac konieczne jest wyprowadzenie się z domu, co sprawia kolejne kłopoty. Jednak to, jaki dom chce się postawić to indywidualna decyzja każdego z przyszłych właścicieli. Jednak warto, aby wiedzieć o podstawowych wadach i zaletach każdego rozwiązania jakie możliwe jest na rynku budowlanym.

LEAVE A COMMENT