katedra notre dame

Najwspanialsze budowle na świecie

Na całym świecie nie brakuje fantastycznych budowli, których stworzenie wymagało wiele pracy tysięcy osób i wykorzystania najnowszych zdobyczy technologicznych. Teraz wiadomo – buduje się prawdziwe cuda o wiele prościej – jest dostęp do wszystkich materiałów, są specjalne urządzenia, które odwalają ogromna pracę za człowieka, są również najnowsze technologie, które pozwalają zastosować innowacyjne rozwiązania.

Jak kiedyś powstawały największe budowle?

katedra notre dameA kiedyś? Przecież wszystkie wspaniałe budowle, takie jak chociażby świątynia Tadż Mahal w Indiach czy egipskie piramidy budowane były siłą ludzkich ramion, przez długie lata… I jak widać udało im się przetrwać, mimo że teraz już są reliktami, zabytkami. A jakie jeszcze budowle można zaliczać do cudów? A chociażby Wielki Meczet Szejka Zayada, który zachwyca swoim kunsztem wykonania i oczywiście bogactwem – jak przystało na szejka.

Z pewnością można do cudów budowniczych zaliczyć także Świątynię Pokutną Świętej Rodziny z Barcelony, która w zasadzie w dalszym ciągu obramowana jest rusztowaniami – ale to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na świecie. Niewątpliwie budowniczy w danych czasach najwięcej sera wkładali w budynki sakralne – warto tutaj wymienić katedrę w Mediolanie, katedrę w Notre Dame. Ale również królewskie pałace zasługują na uznanie – tutaj daleko nie trzeba jechać – w Polsce, a konkretnie na Dolnym Śląsku, znajdziemy mnóstwo pięknych zameczków, które mimo tego, że zbudowane przed wiekami, nadal zachwycają innowacyjnymi na tamte czasy rozwiązaniami budowlanymi.

LEAVE A COMMENT