NA-BUDOWIE.PL: Fachowe porady budowlane

Porady budowlane i montażowe. Budowa domu, instalacje, ogród i warsztat. Projekty, plany terenu oraz prawo budowlane. Recenzje produktów i materiałów budowlanych.

Spawanie elektrodami w otulinie gazu

Napisane 10.11.2020 przez admin

Tagi: spawarki, spawanie, elektrody, gaz, acetylen, mig, mag, tig,

Polecane: Sklep elektryczny

Spawanie elektryczne i gazowe. Wybór spawarki: MMA za pomocą elektrody otulonej, TIG elektrodą nietopliwą w osłonie gazu, MIG-MAG za pomocą drutu w osłonie gazu. Jaki rodzaj gazu wybrać?

Posługiwanie się palnikiem gazowym albo elektryczną spawarką Wymaga odpowiedniej wprawy. Zanim zabierzemy się do pracy, musimy najpierw nauczyć się spokojnego i rozważnego prowadzenia palnika lub elektrody. Przez spawanie rozumiemy łączenie materiałów uprzednio nagrzanych do temperatury topienia. W odróżnieniu od lutowania, zarówno obydwie łączone powierzchnie, jak i dodatkowe materiały łączące, rozgrzewane są do temperatury topienia tak, że zlewają się ze sobą w jedną całość. Zatem wszystkie użyte materiały muszą mieć prawie jednakowy punkt topienia. Dotyczy to również prętów do spawania są one wykonywane zgodnie z odpowiednimi normami i przeznaczone do różnych rodzajów stali. Osobom mało wprawionym proponujemy najpierw wykonywanie spawania próbnego. Większość prętów spawalniczych jest tak wykonana że spawanie od dołu do góry nie jest możliwe, ponieważ powstaje zbyt dużo żużlu. Tego typu prace powinny wykonywać osoby mające doświadczenie. Najczęściej stosowane technologie spawania to: spawanie acetylenowo-tlenowe, zwane również spawaniem gazowym, elektryczne i w osłonie gazów ochronnych. Różnice pomiędzy nimi są następujące: w pierwszej metodzie temperaturę topnienia osiągamy za pomocą płomienia, drugiej - prądu elektrycznego (łuku elektrycznego), w trzeciej również za pomocą łuku elektrycznego, ale w tym przypadku gaz ochronny zapobiega tworzeniu się żużlu. Do spawania stali musimy ustawić palniku płomień średniej wielkości. Regulujemy go zaworem znajdującym się na rękojeści palnika. Wewnętrzny stożek płomienia powinien świecić jasno, mieć długość 8-10 mm i spokojnie (płomień zbyt gorący i zbyt cienki) może powodować miejscowe przepalanie. Zbyt duża ilość acetylenu (płomień kopci) powoduje natomiast, że spoina będzie krucha. Aby spawaniem osiągnąć mocne i trwałe połączenie, elementy spawane i spoiwo należy doprowadzić do temperatury kopienia. Temperaturę taką osiągamy z palnika zasilanego mieszanką acetylenu i czystego tlenu. Gazy te zostają sprężone w specjalnych, oddzielnych butlach, które mogą mieć różną wielkość. Zwykle butle te mają pojemność 5,10, 20 lub 40 litrów. W związku z dużym ciśnieniem w butlach - 200 hPa w przypadku tlenu i 15 hPa w przypadku acetylenu - mogą być one transportowane tylko ze specjalnymi kapturami ochronnymi na zaworach. W czasie używania gazów butle muszą stać; dotyczy to szczególnie butli z acetylenem. Znajduje się w niej zawsze niewielka ilość płynnego acetonu, który nie może dostać się do palnika, ponieważ płomień będzie przerywany.

Polecane: https://forceweb.pl/copywriting/

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szlifierki kątowe, akumulatorowe i sieciowe. Polerki mimośrodowe.

Szlifierki kątowe, polerki, szlifierki mimośrodowe stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu. Sklepy z elektronarzędziami oferują amatorskie szlifierki do prac majsterkowiczów i hobbystów oraz profesjonalne szlifierka do ciężkiej wielogodzinnej pracy.Odrdzewianie powierzchni metalowych, szlifowanie wyrównywanie, cięcie płyt 

Czytaj więcej...

Losowy

Gwoździarko - sztyfciarka czy tradycyjny młotek?

Gwoździarki i sztyfciarki pneumatyczne oraz elektryczne zastępują tradycyjny młotek. Przyspieszają pracę dekarzy oraz tapicerów. Dzięki wkładom ze sztyftami i gwoździami przyspieszysz swoją pracę.Do wbicia małego gwoździa potrzebne są trzy lub cztery uderzenia młotka. Przy użyciu mechanicznej zszywarki wystarcza lekko nacisnąć dźwignię

Czytaj więcej...